profil

KDO JSEM

Narodil jsem se 18. května 1944 v Mladé Boleslavi, ale od roku 1945 žiji v Liberci, kde jsem vystudoval gymnázium. Po ukončení Fakulty všeobecného lékařství UK v Praze jsem nastoupil v roce 1968 na chirurgické oddělení liberecké nemocnice. V den invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968 jsem absolvoval svou první válečnou chirurgii v nemocnici, kam toho dne přivezli přes 50 lidí raněných na libereckém náměstí. Po dvou letech jsem z chirurgie přestoupil na rentgenologii. Od roku 1990 jsem zde byl primářem.

Jsem ženatý s manželkou Radmilou. Z prvního manželství mám 2 dcery – Věru a Martinu, v druhém manželství nevlastního syna Prokopa.

ZÁJMY A ZÁLIBY

Mezi koníčky patřil a dodnes patří sport. Před vstupem do politiky jsem hrál závodně volejbal a věnoval se vysokohorské turistice. Dnes už mám čas jen na hory, kam každoročně vyjíždím s manželkou a partou kamarádů. Hraji tenis, mám rád lyžování (běžecké i sjezdové).

Svůj život jsem měl i mám rád, myslím, že život se má prožívat plně. Vzpomínat někdy ve stáří jen na úspěchy v práci, to není to nejlepší. Chci vzpomínat na to, co jsem dělal a zažil. Rád se stýkám s lidmi a rád s nimi diskutuji. Když mám čas na odpočinek, rád si vychutnám sklenku vína a zapálím si cigaretu. Je to neřest, ale proč to nepřiznat, patří to k životu.

POLITICKÁ KARIÉRA

Do roku 1989 jsem se politicky nikdy neangažoval, nebyl jsem členem žádné politické strany.

Během sametové revoluce jsem stál se skupinou svých kolegů u založení Občanského fóra v Liberci, v roce 1991 jsem se podílel na vzniku liberecké ODS. V letech 1990-1996 jsem byl radním Města Liberec a v letech 1990 – 1994 členem vedení nemocnice.

V roce 1996 jsem byl ODS za liberecký volební obvod nominován jako kandidát na senátora a byl jsem zvolen. Svůj post jsem obhájil i v letech 1998, 2004 a 2010. Po celé volební období jsem působil jako místopředseda Senátu, s výjimkou let 2004-2010, kdy jsem byl zvolen předsedou Senátu Parlamentu České republiky. Ve volbách do Senátu PČR  v roce 2016 jsem se rozhodl svůj mandát již neobhajovat. V souběžných krajských volbách jsem byl však za ODS zvolen zastupitelem Libereckého kraje, ač jsem byl na kandidátní listině až na 10. místě. Ziskem preferenčních hlasů jsem skončil třetí a v listopadu 2016 jsem byl zvolen náměstkem hejtmana pro zdravotnictví v současné krajské koalici.